O pořadu Textempore

Textempore je pořad, který se nezajímá o to, jaké místo zaujímají písničky v pořadí hitparád, ale o čem zpívají.

Jde o oblíbený hudební autorský pořad, ve kterém je výběr písniček vázán obsahem textu.

Vznikl tak zcela ojedinělý a svébytný tzv. rozhlasový formát, kdy výběr písniček je určen tématem textu, např. písničky o čase, písničky o pozdravech, písničky o ptácích, písničky o částech lidského těla, písničky o jídle, písničky o lidských vlastnostech, o počasí, o vlacích, o profesích, o jménech, atd.

To umožňuje ukázat nápaditost a pestrost stylů i žánrů v písňové tvorbě. Prezentuje českou populární tvorbu, připomíná významné skladatelské a textařské osobnosti a interprety.

Pořad chce potěšit zejména posluchače střední a starší generace. Autorem pořadu a jeho moderátorem je František Novotný, básník, textař a dlouholetý rozhlasový publicista a moderátor. Spojením hudby, slova a poezie nabízí pohodovou náladu a většinou i vtipné a zajímavé informace vztahující se k tématu.

Údajně se o podobný typ pořadu pokoušel i Bob Dylan v USA, ale neví se, zda uspěl, protože pořad vyžaduje velkou a dlouholetou znalost stovek písňových textů a hledání vybraných témat vyžaduje poslech stovek písní. Stejně jako spolupráci s hudebními archivy a hudebními redaktory.

Kdy se pořad vysílá

Čas vysílání
čtvrtek 15:00, 04:00 a 22:00Český rozhlas Pohoda
neděle 10:05 Délka pořadu: 25 minutDvojka

Pořad připravují

Další pořady

 • Meteor

  Vědecko-populární reportáže, rozhovory a dokumenty pro všechny. K poslechu živě na Dvojce, Pohodě, na webu a v aplikaci mujRozhlas.cz.

 • Rozpravy Milana Heina

  Zábavný pořad s ukázkami rozhlasových inscenací a písněmi – veřejná nahrávka z Divadla Ungelt.

 • Stopy, fakta, tajemství...

  Pořad, který je vyvrcholením životního pátrání, zkušeností, hledání v archivech, vášně pro postihnutí pravdy a nacházení souvislostí hlavního protagonisty Stanislava Motla.

 • Víkendový Kolotoč

  Ve Víkendovém kolotoči můžete slyšet to nejlepší z Kolotočů uplynulého týdne.