Krvavec toten pomůže při křečových žilách, ledvinových kamenech i ekzémech. Dá se konzumovat i jako zelenina

26. leden 2022

Krvavec toten nebo také toten lékařský má ve svém oddenku spoustu zdraví prospěšných látek. Tato trvalka roste divoce v podhorských i horských oblastech.

Krvavec toten má i lidové názvy – například krvavé koření nebo kominíček. Název krvavec pochází podle starých herbářů od schopnosti byliny zastavovat krvácení a toten zase od toho, že jeho rudě-fialové květy připomínají paličky na buben, toten je totiž staročeský výraz pro bubnování.

V oddenku krvavce je spousta saponinů, silic, tříslovin a dalších zdraví prospěšných látek. Lidoví léčitelé používají krvavec pro jeho protizánětlivé a antiseptické účinky k zastavování krvácení nebo při léčbě vředů. Nať zase při léčbě nehojících se povrchových křečových žil.

Na dálném východě používají jeho oddenky jako zeleninu a taky je suší. Poté z nich připravují čaj, který pomáhá léčit záněty žil, krvácení z nosu, hemoroidy, akné nebo ekzémy.

Při zánětech ledvin a ledvinových kamenech kombinují lidoví léčitelé krkavec s brusinkou, zlatobýlem a břízou. Chladivé obklady z odvaru totenu přikládají na kopřivku a alergické kožní reakce. Chladný odvar doporučují kloktat při angíně nebo při parodontóze.

Spustit audio

Související