O pořadu Pohádka

Klasické i původní nové audio pohádky pro děti i dospělé, jsou skutečný fenomén Českého rozhlasu.

Pohádka představuje první dotek se slovem, s příběhem. Dítěti pomáhá utvářet základní hodnoty a dospělým umožňuje rozptýlení a chvilkový návrat do světa dětství, kde dobro vždycky vítězí nad zlem.

Audio pohádka dává navíc nejen dětem prostor pro rozvíjení fantazie a osobité představivosti. A to je důležité hlavně v dnešní době, orientované výhradně vizuálně. Poslouchejte ji s dětmi každou sobotu.

Těšte se na nejbližší pohádky:

1. 10. - Kolo se zlatými ráfky (1987)

Vtipná pohádka Zdeňka Svěráka o jednom tichém, šlapacím království. V pohádkové satiře na poměry 80. let uslyšíte Josefa Kemra, Karla Heřmánka, Jiřího Langmajera, Borise Rösnera a další. 

8. 10. - Sůl nad zlato

Co myslíte, je zlato to nejcenější, co může člověk v životě mít? Nebo jsou i jiné věci, které potřebujeme daleko víc? A co na to jeden tak trochu zabedněný král? Na motivy Boženy Němcové napsala Věra Provazníková. Režie Karel Weinlich. Hrají Vladimír Ráž, Sylva Sequensová, Jorga Kotrbová a další.

15. 10. - Malý velký Paleček (1988)

Hvězdně obsazená pohádka s Josefem Dvořákem a Rudolfem Hrušínským. I malí se mohou stát velkými. A Paleček prý byl maličký akorát, pro svou dobu i do pohádky. Na motivy pohádky Jana Wericha napsala Helena Sýkorová. Hrají: Josef Dvořák, Taťjana Medvecká, Alena Vránová, Petr Nárožný, Rudolf Hrušínský st., Jiří Sovák, Jiří Lábus a další.

22. 10. - Zachýsek Rumělka (1988)

Pohádka o promyšlené pomstě uražené víly s Oldřichem Kaiserem. Víla a čarodějnice Rosabelverda zosnovala pomstu knížecímu dvoru i nevinným lidem. Zrzavého kocoura proměnila v hejska, který postupně začne manipulovat lidskými osudy. Na motivy pohádky Ernstena Thomase Amadea Hoffmanna pro rozhlas napsali Marie a Zdeněk Hořínkovi. Hrají: Libuše Švormová, Karel Heřmánek, Oldřich Kaiser a další.

29. 10. - Ač je to k nevíře, strašidla jsou z talíře (1981)

Humorná pohádka se spoustou písniček. Hrají: Vladimír Hrubý, Věra Kubánková, Zdeněk Kutil, Miroslava Hozová, Jan Kanyza a další.

5. 11. - Pohádka o tom draku z Turkových Vrat (1972)

Příběh Václava Čtvrtka o pokusu pánů radních obalamutit peklo. Hrají: Vladimír Šmeral, Jaroslav Moučka, Josef Velda, Čestmír Řanda, František Hanus, Ladislav Šimek, Blažena Holišová a další.

12. 11. - Pastýřka a kominíček (1981)

Známý příběh Hanse Christiana Andersena o lásce, která je zázračná. Hrají: Daniela Kolářová, Jiří Ornest, Ota Sklenčka, Miloš Kopecký a Zdeněk Řehoř.

19. 11. - Pohádka houbového skřítka (1989)

Co vyroste z kouzelného semínka? Hrají: Ferdinand Krůta, Pavel Pípal, Věra Kubánková a další.

Některé audio pohádky ze zlatého fondu Českého rozhlasu nebo i nové bestsellery jsou za poplatek ke stažení v e-shopu Radioteka.cz.

Kdy se pořad vysílá

Čas vysílání
sobota 12:00, 21:00Český rozhlas Pohoda

Další pořady

 • Noční linka

  Čas na vaše příběhy.

 • Kulaté noty

  Připomeňte si významná jubilea oslavenců z domácí scény široce pojaté populární hudby.

 • Stříbrný vítr

  Empatie, hloubka, poutavost i dojetí… Zpovídáme zajímavé ženy a zajímavé muže.

 • Felixír

  Povídání Felixe Slováčka s našimi umělci doladěné hudebním koktejlem big bandu.