O pořadu Pohádka

Klasické i původní nové audio pohádky pro děti i dospělé, jsou skutečný fenomén Českého rozhlasu.

Pohádka představuje první dotek se slovem, s příběhem. Dítěti pomáhá utvářet základní hodnoty a dospělým umožňuje rozptýlení a chvilkový návrat do světa dětství, kde dobro vždycky vítězí nad zlem.

Audio pohádka dává navíc nejen dětem prostor pro rozvíjení fantazie a osobité představivosti. A to je důležité hlavně v dnešní době, orientované výhradně vizuálně. Poslouchejte ji s dětmi každou sobotu.

Těšte se na nejbližší pohádky:

17/2 - Marie Kubátová: Pohádka ze Zeleného království (1978)

Vypravte se s námi do krkonošských hor, o které se stará Krakonoš. Pomalu se tam ale ujímá vlády ledová panna, na kterou se musí připravit nejen lidi i zvířátka.

Hrají: Jiřina Šejbalová, Jaromír Spal, Ladislav Špaček a další
Režie: Jan Berger

24/2 - Marie a Zdeněk Hořínkovi: Dvě rány do hlavy (1986)

Princ Popleta, princezna Jitřenka, draci Mrkoš a Prkoš, pár lesních čarodějnic a taky loupežníci jsou tady ve veselé pohádce plné písniček.

Hrají: Jan Hartl, Lenka Termerová, Martin Stropnický, Yvetta Blanarovičová a další
Režie: Karel Weinlich


2/3 - Josef Čapek/Jan Berger: Tlustý pradědeček (1978)

Na tlustého pradědečka čeká ve venkovské hospodě strašlivá loupežnická parta: Lotrando, Hrdlořez, Chmaták, Krvavý Jíra či Chramostejl. Jak si s tím poradí?

Hrají: Josef Patočka, Ladislav Mrkvička, Miroslav Moravec, Martin Štěpánek, Michal Pavlata a další
Režie: Jan Berger

9/3 - Irena Obermannová: Princezna z kapradí (1990)

Když se v království narodí syn, Pán tmy mu chce darovat květ laskavce, který nosí lásku. Král však takový dar odmítne, opovrhuje kouzelným květem. Pán tmy v důsledku královy pýchy novorozeně prokleje a přisoudí princi, že bude mít srdce z ledu, bude krutý a zlý. 

Hrají: Paní Světla (Věra Galatíková), Pán Tmy (Jaroslav Konečný), Světlana (Eva Horká), princ (Martin Zounar), šašek (Viktor Preiss), král (Jiří Samek), kapradinky (Magdalena Hammová, Jaroslava Stránská a Kamila Špráchalová), doktoři (Antonín Hardt a Jiří Lír), liána (Iveta Dušková), trubač (Ladislav Brothánek)
Režie: Karel Weinlich

16/3 - Markéta Jahodová: Kmotra tetka Poledka (1989)

Pořádnice si usmyslela, že jí patří miminko Martínek, a tak si ho odnesla. Co bude s Martínkem dál a co s tím má společného Poledka?

Hrají: Eva Horká, Jiří Langmajer, Stella Zázvorková a další
Režie: Karel Weinlich

23/3 - Karel Čapek: Velká kočičí pohádka (1981)

V jednom malém království se strhne velké detektivní pátrání po černé kočce Jůře.

Hrají: Vlastimil Brodský, Helena Brabcová, Nelly Gaierová, Libuše Havelková, Petr Svoboda, Jiří Klem, Jan Schánilec, Josef Vinklář, Svatopluk Beneš a Miroslav Kořínek
Režie: Karel Weinlich

30/3 - Božena Němcová/František Pavlíček: Čertův švagr (1979)

Po smrti tatínka je Petrovi krušno. Jeho macecha je zlá a vypočítavá, a proto raději z domu utekl. To ale macecha nechce nechat jen tak. Svého nevlastního syna obviní, že ji okradl. Petr mezitím putuje od jednoho stavení k druhému a hledá službu. Všude ho ale posílají ke všem čertům. A tak mu službu nakonec nabídne opravdu sám Lucifer a Petr ji přijme. Domluví se, že bude přikládat polena pod kotlem a za svoji práci bude bohatě odměněn. Dodrží Lucifer svůj slib?

Hrají: Jan Hartl (Petr), Libuše Havelková (teta), Vladimír Bičík (dráb), Antonín Hardt (vrchní), Věra Kubánková (macecha), Marta Malá (devěčka), Zdeněk Kutil (mlynář), Jiří Holý (správce), Ladislav Mrkvička (čert),Ilja Prachař (hospodský), Jiří Práger (Jiřík), Josef Patočka (kníže), Sylva Sequensová (Angelína), Naďa Konvalinková (Adéla), Svatopluk Beneš (komoří), v dalších rolích Jindra Kvardová, Dagmar Weinlichová, Vladimíra Kartousová, Radmila Knechtová
Režie: Karel Weinlich

Některé audio pohádky ze zlatého fondu Českého rozhlasu nebo i nové bestsellery jsou za poplatek ke stažení v e-shopu Radioteka.cz.

Kdy se pořad vysílá

Čas vysílání
sobota 12:00, 21:00Český rozhlas Pohoda

Další pořady