O pořadu Četba

Ty nejlepší audioknihy načtené předními českými interprety. Krimi, komedie i zamilované příběhy.

Audioknihy tu byly dřív, než se jim tak začalo říkat. Rozhlasová četba je nejstarší dosud existující pořad. Začala se vysílat už krátce po zahájení prvního rozhlasového vysílání v roce 1923.

Četba na pokračování je vhodným společníkem během dne i na dobrou noc. Přední herci a herečky vám čtou z bestsellerů, ale i z klasiky každý všední den v pravé poledne.

Uslyšíte různé žánry: komedie, thrillery, detektivky, horory i milostnou a zamilovanou literaturu.

Od 6. září do 21. září ve všedních dnech se můžete těšit na:

Henryk Sienkiewicz: Potopa (1979)

Jedinečně zachycený obraz této bouřlivé doby se před námi promítá jako na širokém plátně: napínavé zápletky, barvité a věrohodné boje a bitvy, i život na šlechtických dvorech. Do popředí však zřetelně vystupují soukromé osudy hlavních hrdinů, plné nenadálých zvratů, bloudění, pochybností, ale i upřímných nadějí, statečnosti a velké lásky.

Hrají: Václav Sloup, Viktor Preiss, Jaromír Spal, Vlastimil Brodský, Marta Vančurová, Jiří Krampol, Milan Klásek, Ljuba Krbová, Daniela Bartáková, Zlata Adamovská, Jarmila Krulišová, Artur Šviha, Vladimír Brabec, Vladimír Čech I., Oldřich Hoblík, Karel Fořt, Jaroslav Moučka, Bohumil Švarc, Milan Mach, Bohumil Švarc, Jaroslava Drmlová, Vladimír Huber, Josef Chvalina, Karel Houska, Martin Růžek, Zdeněk Ornest a další. Hlášení čte Hana Brothánková
Dramatizace a režie: Olga Valentová


Od 22. září do 9. října ve všedních dnech
můžete poslouchat:

František Křelina: Dcera královská (1990)

Dvanáctidílná četba na pokračování z historického románu o blahoslavené Anežce české, svatořečené v listopadu 1989. 

Hrají: Marta Vančurová a Radoslav Brzobohatý
Režie: Josef Melč

Od 10. října do 25. října ve všedních dnech na vás čeká dvanáctidílná četba:

Na motivy Honoré de Balzaca napsala Libuše Nová: Ztracené iluze (1979)

Román jednoho z největších francouzských prozaiků 19. století líčí osudy dvou přátel, básníka Luciena de Rubempré a jeho švagra, tiskaře Davida Schérarda. Lucien se neštítí využívat ke společenskému vzestupu intrik a ujíždí z malého městečka do Paříže v doprovodu paní de Bargeton, jež mu má pomoci na začátku kariéry.

Hrají: Eva Klepáčová, Petr Štěpánek a Milan Mach
Režie: Vladimír Tomeš

Od 26. října do 10. listopadu ve všedních dnech je pro vás připravena četba na pokračování:

Na motivy Victora Huga napsala Helena Fabelová: Muž, který se směje (1980)

V příběhu chlapce jménem Gwynplaine, jemuž byl únosci znetvořen obličej do výrazu věčného "úsměvu", se syn nejpřednějšího šlechtice stane jarmareční zrůdou, aby nepřekážel královské vůli či spíše pomstě na otci republikánovi. Čtyřčlenná skupina komediantů bojuje o existenci v souboji s mocnými i se svými komediantskými nepřáteli. Skupinu tvoří starý učený a v samomluvě filozofující komediant, jeho čtyřnohý pomocník vlk a dva milenci, slepá dívka a mladík, kteří ve svém neštěstí prožívají silný vzájemný cit.

Hrají: Jaroslav Konečný, Jiří Samek, Jaroslav Someš, Blanka Zdichyncová, Eva Wimmerová
Režie: Jan Lorman


Některé audioknihy ze zlatého fondu Českého rozhlasu nebo i nové bestsellery jsou za poplatek ke stažení v e-shopu Radioteka.cz.

Kdy se pořad vysílá

Čas vysílání
pondělí–pátek 12:00, 21:00Český rozhlas Pohoda

Další pořady