Jak souvisí falešný archeologický nález s instrumentálním hitem elitních muzikantů z Hollywoodu?

11. únor 2025

Největší audioportál na českém internetu

Vykopávky u městečka Piltdown, vlevo Charles Dawson | Foto: Rights Managed / Mary Evans Picture Library / Profimedia

Piltdown Men – příběh špičkových muzikantů z Hollywoodu se smyslem pro humor a několika hity

Historie některých instrumentálních hitů je určena leckdy překvapivými i třeba bizarními souvislostmi, které navíc časově leží v opravdu dávné minulosti. Jeden takový příklad vám s dovolením ve zvukové podobě předložím.

V roce 1908 nalezl amatérský archeolog Charles Dawson u městečka Piltdown v Anglii části lidské lebky, což způsobilo v odborné veřejnosti velké vzrušení. Vyvinutá mozkovna připomínala současného člověka, čelist však vypadala jako z lidoopa.

Psalo se o nálezu ostatků nejstaršího Angličana. Většina vědců uvěřila, že nález je pravý, a až později seznala, že tomu tak nebylo, že to vše byla mystifikace.

A jaká je souvislost s hudebním pořadem? V šedesátých letech do dějin populární hudby totiž vstoupila kapela z amerického Hollywoodu s názvem Piltdown Men, tedy Piltdownští lidé.

A její hitovka se jmenovala podle autorů skladby určeného místa onoho neuvěřitelného objevu McDonaldova jeskyně, McDonald´s Cave, byť skladba hudebně vychází z dětské písničky Old MacDonald Had a Farm, která byla u nás zpracována také pod názvem Ó, McDonald, ten si žil. V roce 1960 se stala slušným instrumentálním hitem. A nebyla jediným, který měla kapela Piltdown Men sestávající z elitních studiových muzikantů se smyslem pro humor.

autor: Jiří Kasal

Související