Vztahy mezi Čechy a Slováky jsou teď historicky nejlepší, domnívá se textař Michal Horáček

26. srpen 2022

Je spisovatelem, básníkem a textařem. Jak vnímal 26. srpna podepsání smlouvy o rozpadu ČSFR? „Odpověď není jednoduchá,“ uvádí. Tušil, když před lety zasahoval do politiky, že dojde k rozpadu Československa? Myslí, že situace k tomu směřovala? Jsou zpěváci, pro které by nedokázal napsat text? Poslechněte si v audiu.

„Naše země patřila k těm středně velkým a měla i nějakou váhu. Z této, jak říkají Slováci, krajinky se staly dvě ještě menší. Váha našeho hlasu v EU pochopitelně poněkud poklesla. Na druhé straně to, co vůbec nepokleslo, je vztah mezi Čechy a Slováky. Domnívám se, a mám mnoho slovenských kamarádů, že tak dobře jsme na tom v historii nikdy nebyli.“

Michal Horáček prý vždycky hledal pro svoje texty výrazné osobnosti bez ohledu na to, jestli se jedná o Čechy nebo Slováky. „Na slovenských interpretech se mi líbí i to, že mají krásnou češtinu. Hezčí, než Češi. Je to vlastně ta nejhezčí čeština,“ uzavírá textař a spisovatel.

autoři: Aleš Cibulka , eh
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.