Vrátili jste se z dovolené slabí a bez energie? Příčinou může být chudokrevnost
Nemoc zvanou „anémie“ velmi výstižně vysvětluje její český název – chudokrevnost. Postižený má v krvi nedostatek červených krvinek. Tato nemoc není častá, je ale nepříjemná. Naštěstí je ale léčitelná zvýšeným přísunem vitamínů, kyseliny listové a hlavně železa. Při nedostatku červených krvinek se objevuje velká únava, slabost a spavost. Postižení se také málo pohybují. Na dostatečný pohyb nebo sportování nemají dost síly.
Červené krvinky jsou pro zdravé fungování organismu velmi důležité. Obsahují barvivo hemoglobin, na který se navazuje kyslík, který se pomocí červených destiček rozvádí ke všem orgánům a ke všem tkáním. Pokud je červených destiček málo, nemohou proto organismus kyslíkem dostatečně zásobit. Proto se cítíme unavení a slabí a nemáme energii. Kyslík, který se při nedostatku červených krvinek do tkání dostane, je nestačí prokrvit a vyživit. Postižení se proto málo pohybují a nemají sílu na větší fyzický výkon.
Onemocnění lékař zjistí až při krevním vyšetření
Laboratorní krevní obraz jednoznačně prokáže nedostatek červených krvinek, případně jejich nedostatečné zbarvení. V tom případě se jedná o tzv. sideropenickou anémii, která vzniká nedostatkem železa. Chudokrevnost může vznikat přílišným a pravidelným krvácením, proto se dříve tato nemoc často dávala do souvislosti s mladými dívkami, často především mladými šlechtičnami. K onemocnění mohou vést i jiné důvody, především špatná výživa, kdy dlouhodobě konzumujeme pokrmy, které neobsahují dostatek železa. Problémy může způsobit i dlouhý a velký stres.
Záleží na míře nedostatku železa
Lékař může předepsat léky, někdy ale může postačit pouze změna jídelníčku, kdy se zaměříme na pokrmy s dostatkem železa, například špenát nebo kapustu. V léčbě hraje důležitou roli i schopnost organismu dodávané látky dobře vstřebávat. Při tzv. „peniciózní“ anémii má tělo problém vstřebat dodávané železo, vitamíny i kyselinu listovou.
Vstřebávání železa pomůže, když se současně dodává i kyselina listová. Není to ale podmínkou. Kyselinu listovou najdete v přírodní formě v každém salátu, brokolici a ve všech lupenech, tedy i třeva v kapustě a zelí. Pokud je to možné, dodávání dostatečných živin přirozenou formou je vždy to nejlepší řešení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka