Ve věži smrti. Velezrada básníků Petra Bezruče a Josefa Svatopluka Machara
Psal se rok 1915. Evropa se už dva roky zmítala v krvavé Velké válce. Umíralo se nejenom na frontě, ale i hluboko v zázemí. Jen v Čechách bylo do konce roku 1914 popraveno 12 lidí. Věznice praskaly ve švech. Stovky lidí obviněných rakousko-uherskými vyšetřovateli z velezrady čekaly na popravu. Čekateli na smrt byli vedle politiků Karla Kramáře či Aloise Rašína také básníci Petr Bezruč a Josef Svatopluk Machar. Proč i oni?
Související
-
1063. schůzka: Spiknutí proti Jeho Veličenstvu
A já vám to, přátelé, povím hned na začátku: dnes to nebude žádná legrace, lehkovážná burleska ani kratochvíle, dnes půjde o cosi vážného.
-
1064. schůzka: Jak končí hrdinové
„Přiloženě přijmi, ty pse v rakouských službách, něco na památku, bys věděl, že nás nic neodstraší. Dej si pozor, ať několik takových holomků rakouských nepadne nám...
-
František Josef I. Panovník, který přežil atentát
Atentát na Františka Josefa I. se odehrál ráz na ráz. V jednu chvíli se vykláněl z hradeb, aby viděl lépe na vojáky, a za okamžik už se skácel k zemi.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.