Stalo se v předvečer Štědrého dne. Proč dva čeští novináři skončili na popravišti? Pátrání Stanislava Motla
Slavomír Kratochvíl a Josef Kotek. Dva dnes už zapomenutí novináři, kteří byli ve špatný čas na špatném místě. Čeho se vlastně dopustili, že nakonec skončili před popravčí četou? A komu se na Ostravsku říkalo krvavý generál? Příběh z doby, kdy Evropu zachvátila první světová válka a kdy v Čechách, na Moravě i Slezsku dohasínající rakousko-uherská moc ovládala civilní obyvatelstvo nejenom hladem, bídou a strachem, ale třeba i pomocí žalářů, dokonce i šibenic a popravčích čet.
Související
-
Vzpoura hořká jako pelyněk... První světová válka měla své oběti i na území Čech
Nadávky do bolševiků a českých sviní. A pak výkřik „Hovno!“ jako počátek odporu. Rumburská vzpoura trvala jeden den. Na jejím konci bylo ale několik poprav.
-
Řidič vozu smrti. Osobní zpověď člověka, který byl přesvědčen, že mohl odvrátit první světovou válku
Dokument o Leopoldu Lojkovi, řidiči, který vezl následníka trůnu osudného dne 28. června 1914, vznikl ve spolupráci se Stanislavem Motlem z Lojkových deníkových záznamů.
-
Snad nám Bůh dá dočkat šťastnýho návratu... Příběh válečné lásky ukrytý v dopisech
Na 130 lístků a dopisů si v letech 1914–1917 vyměnili František Jindřich, posel Zemského úřadu v Praze, a jeho žena Gabriela. Představují autentické svědectví o době.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.