Smrt ve vlnách Jaderského moře aneb Potopil český malíř Bohumil Kubišta francouzskou ponorku?
Patří k jedněm z nejslavnějších českých malířů. Jeho obrazy se dnes prodávají za desítky milionů korun. Také to byl ale disciplinovaný důstojník, který, jak se traduje, na počátku první světové války potopil jednu z nejmodernějších francouzských ponorek. Jaký byl onen umanutý, obdivovaný, ale i nenáviděný muž? Po stopách Bohumila Kubišty, otce moderního českého malířství, symbolu českého kubismu, se vydal Stanislav Motl.
Související
-
1147. schůzka: Usiluj o něco víc, než to, co jsi, a než to, co děláš
Pouhých sedm let vyměřil osud malíři Bohumilu Kubištovi k vytvoření díla, které se stalo jedním z nosných pilířů, na nichž vyrůstá a stojí moderní české umění.
-
1148. schůzka: Kubista Kubišta
Vydáme se opět po stopách jednoho z největších českých malířů, což si o něm málokdo myslel, když byl naživu, ba ještě dlouho po jeho předčasné smrti, zatímco dnes u...
-
1210. schůzka: Přelom 1917
Na výpravách do našich dějin jsme se ocitli v přelomovém roce 1917. Na jeho začátku vyhlásilo Německo totální ponorkovou válku. Byl to z jeho strany hazardérský kro...
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.