Premiéra u Šaldů: Marie Antoinetta jako současná dívka v zajetí spotřebního kolotoče

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy uvádí hru o osudech poslední francouzské královny. Inscenace není historickou rekonstrukcí, kombinuje komedii s tragédií a k divákům promlouvá současným jazykem.

Šaldovo divadlo v Liberci uvede 27. ledna 2023 od 19 hodin v premiéře hru o osudu poslední francouzské královny Marie Antoinetty. Režie představení se ujala Janka Ryšánek Schmiedtová, která několik let vedla soubor ostravského Divadla Petra Bezruče.

Autor hry, americký dramatik David Adjmi líčí Marii Antoinettu jako současnou dívku v zajetí spotřebního kolotoče. Hojnost nabídek, zábavy a požitků ji zaměstnává stejně jako dnešní blahobyt nás, kdy možná zapomínáme, že žijeme na dluh, který se někde hromadí.

Novou inscenaci libereckého divadla doprovází extravagantní scéna i kostýmy. „Velké opulentní kostýmy, které nejsou úplně dobové, ale hrají s tou dobovostí, dohromady se scénografií vytváří takový zvláštní mix historie a současnosti. Zároveň tam vidíte nafukovacího psa, napadne vás, proč taková extravagance? Ale přesně takhle žila Marie Antoinetta,“ popsala režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová.

V Divadle F. X. Šaldy v Liberci před premiérou hry natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.