Politolog Just: Schválení balíčku obstrukce neohrozí. Vláda by ale měla zapracovat na komunikaci

24. červenec 2023

Poslanecká sněmovna v pátek nedospěla k hlasování o sporných vládních změnách v důchodech. Pokračovat by měla dnes. Protahuje se jednání jen kvůli obstrukcím opozice? Kam jejich strategie míří? A kde je v prosazování balíčku nejslabší místo vlády? Politolog Petr Just v audiozáznamu ještě probere volební preference na Slovensku a zhodnotí šance Petra Pavla na prosazení elektronické formy voleb.

„Za průtahy nemohou jenom obstrukce opozice. Toto téma je natolik závažné, že mu musí být pochopitelně věnována zásadní věcná politická debata. To, že debata sklouzává i k tématům, která nejsou úplně věcná, je částečně strategie opozice,“ komentuje dění na české politické scéně politolog Petr Just.

Opozice dlouhodobě návrh balíčku kritizuje. Andrej Babiš dokonce říká, že to není úsporný balíček, ale daňový balíček, protože řeší primárně otázky související se změnami v daních. „Takže je to obojí. Je to jak diskuse, která musí probíhat a je zdravá a potřebná, tak samozřejmě i diskuse, která je doplňována natahováním ze strany opozice jako vyjádření určitého nesouhlasu.“

Protibalíčková kampaň

Ke schválení důchodové reformy ale tak jako tak vzhledem k rozdělení sil v parlamentu zřejmě dojde. Mnozí si tedy kladou otázku, co oddalováním hnutí ANO a SPD sledují. „Oni si samozřejmě jsou vědomi toho, že vládní koalice má většinu. I kdyby došlo k nějakému dílčímu nesouhlasu ze strany jednotlivých vládních poslanců, schválení balíčku jako celku ohroženo není. Zároveň ale chtějí využít tento čas pro svoji protibalíčkovou kampaň.“

Čtěte také

Podle Justa chtějí získat především čas pro to, aby veřejnosti a svým sociálním partnerům, zaměstnavatelům a zaměstnancům dali najevo svůj názor, případně získali jejich podporu. „Zaměstnavatelé, respektive zaměstnanci a odbory tím, že dneska nemají ve sněmovně svého přirozeného tradičního partnera – sociální demokracii, potřebují pro prezentaci svých návrhů využívat spíše kontakty se stranami, které sice nejsou jejich přirozeným dlouhodobým spojencem, ale dneska jsou na stejné straně barikády jako odbory.“

Ze strany zástupců zaměstnanců a zaměstnavatelů má navíc dojít v rámci tripartity k předložení pozměňovacích návrhů. „Vláda se sice na začátku tvářila, že nepředpokládá žádné změny, maximálně že půjde o kosmetické úpravy. Teď to ale vypadá, že věcné změny budou. Jaká tedy bude konečná verze balíčku, se teprve uvidí.“

Slabiny vlády

Novela přinese mimo jiné zpřísnění pravidel předčasných důchodů a zpomalení řádných valorizací penzí. Proč to tak má být ale vláda dostatečně srozumitelně nevysvětluje.

Čtěte také

„Komunikační stránka je od začátku nejslabším článkem celého projednávání. Všichni si jsou vědomi toho, že se s veřejnými financemi musí něco udělat. Každá strana má nějaký svůj postoj. To je naprosto v pořádku. Je to zdravá politická debata. Vedle věcné podstaty je tu ale ještě neméně důležitá formální část. Vláda pochopitelně nemůže spoléhat na to, že jí budou tleskat voliči stran, které skončily v opozici, minimálně tak musí přesvědčit své vlastní voliče. A já se obávám, že řada vyjádření některých ministrů v médiích voliče odrazuje.“

Komunikačně silný není podle politologa například ministr financí Zbyněk Stanjura. „Jeho přístup mi skutečně přijde arogantní a pohrdavý. Bohužel si neuvědomuje, že skrz média hovoří primárně k veřejnosti. Vláda a její komunikační experti by tedy v tomto bodě měli výrazně zabrat,“ uzavírá Petr Just.

Spustit audio

Související