Penízek rolní vám pomůže třeba při nachlazení. Z jeho semínek jde navíc vyrobit skvělá „hořčice“

12. srpen 2022

Penízek rolní opravdu vypadá tak trochu jako penízek. Má spoustu dalších názvů, ale hlavně jde o léčivku, která je dobrá třeba při nachlazení.

Lidové názvy této rostliny jsou například: penízky, holubí vole, taštičky nebo pleskačky. Rostlinka totiž vydává takový klapavý, nebo pleskavý zvuk.

Obsahuje hořčík, olej, vitamín C i E. Mladé listy můžete jíst vařené i syrové. Hlavně ale před začátkem kvetení, pak jsou totiž dost hořké. Přidat je můžete do salátů apod. Jsou bohaté na bílkoviny. Když je hodíte do polévky, dají jí hořčičnou, trochu cibulovou chuť.

Nás budou zajímat hlavně semena. Když rostlina uschne, zůstanou hnědé lusky. Semena můžete rozemlít, nebo je můžete naklíčit a přidat do salátů. Mají chladivé účinky, použít je můžete při horečce, ale i třeba i při různých zánětech, také usnadňují vykašlávání. Rostlina celkově působí antibakteriálně.

A teď si připravíme takovou jakoby hořčici. Třetinu šálku semínek penízku rolního rozemelte na prášek. Do prášku přidejte pět lžic mouky a dvě lžíce vody. Promíchejte a přidejte 3 lžíce vinného octa a pět lžic medu.

Pustit se do ní můžete hned, když ale necháte takovou hořčici uležet, chuť vynikne víc a bude to chutnější.

autor: Eva Bucharová | zdroj: Bylinkopedie
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.