Olej z jalovce odvádí z pleti jedovaté látky, pomůže při akné i při otocích

20. leden 2021 13:17

Lidově se jalovci říká také boleráz nebo borovec. Znali a používali ho už naši dávní předci.

Jalovec byl oblíbený už ve středověku, kdy se z něj dokonce dělala povidla, Lidé ho často vysazovali před vchod, aby zaháněl čarodějnice.

Už dávno měli lidé vyzkoušeno, že když se přejedli, rozžvýkali jalovčinku k lepšímu trávení. Jalovcové aroma připomíná pryskyřici a výborně se hodí ke zvěřině, do kysaného zelí, ale i do borovičky nebo ginu.

Aromatické jalovčinky obsahují silice, třísloviny, vitamín C, vápník i draslík. Jalovec pomůže při regeneraci jater, dokonce při cirhóze, odbourává alkohol. Má antibakteriální a dezinfekční účinky.

To ale není všechno. Také čistí dýchací cesty a pomůže i proti oparům. Nutno ale podotknout, že jalovčinky jsou mírně jedovaté – lidé s nemocnými ledvinami by se jim měli vyhnout. To samé platí i pro těhotné ženy a děti.

My si dnes dáme čaj proti kašli. Jak na to? Dvě až tři jalovčinky zalijte čtvrt litrem vroucí vody. Nechte pět minut louhovat. Pak už jen sceďte a popíjejte.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.