Životní motto:
Nemám životní motto, ale souhlasím s Ferlinghettim, že "Svět je báječné místo k narození, pokud vám nevadí, že štěstí není vždycky tak velký požitek".
Co dělám v rozhlase:
Na vlnách Českého rozhlasu propůjčuji hlas lidem z dávných dob i těm současným, protože mě nepřestává fascinovat, jak pestré lidstvo je.
Co dělám mimo rozhlas:
Věnuji se kulturní antropologii, vystudoval jsem teorii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Zabývám se dějinami, metodologií a teorií antropologie. S láskou se více než patnáct let vracím na Papuu Novou Guineu, kde uskutečňuji terénní výzkumy. Ty jsem uskutečnil ale také na Filipínách, Indii či na Altaji.
Jsem autorem či spoluautorem bezmála dvaceti knih. Kniha Antropologie a Melanésie (2013) byla oceněna jako nejlepší monografie vydaná na Karlově univerzitě v daném roce. Osobně mám radost z knih Cizinci mezi Papuánci (2016) a Antropologie (2018), protože jsem do nich promítl více ze sebe. Dostal jsem cenu Neuron pro mladé nadějné vědce do 40 let.
A kdybych nebyl antropologem, stanu se kuchařem. Elektrotechnikem jsem se nestal, jelikož mě to nebavilo, ale mám na to maturitu.
Co mě baví:
Když mám trochu času nazbyt, nejdu jako Malý princ pomalu ke studánce, ale sportuji: běh, kolo, lezení.
Všechny články
-
Mystérium ohně: Dobrotivý sluha, nebezpečný pán
Ve školách nás učili, že rozdělávání a kontrola ohně je prvořadým kulturním jevem, který odděluje člověka od zvířat. Proč se o něm říká, že je dobrý sluha a zlý pán?
-
Bez tetování nejsou koláče. O zdobení těl i iniciačních rituálech
Tetování po celém těle, piercingy v uších, nose či na intimních místech. Své tělo si zdobí lidé po celém světě a dělají tak všemožnými, často i bolestivými způsoby.
-
Cesty přenosu. Od pravěkých měchů po moderní tašky
Přínos přenosů. Od tykví, měchů a vaků, ke sklu, košíkům a vynálezu hrnčířského kruhu. Člověčiny s archeologem Jaroslavem Řídkým.
-
Slavíme rádi. O oslavách všeho druhu po celém světě
Slavíme rádi, proč a co? Slavností může být zabíjačka, narození dítěte, začátek jara, stejně tak i vznik republiky nebo jiná významná historická událost.
-
Talismany, loterie, hazard, dostihy. Na co vsadit, aby byl člověk šťastný?
Talismany, pověry, šťastná a nešťastná čísla, loterie, hazard nebo dostihy dá se na něco z toho vsadit, aby byl člověk šťastný? Co to je mít štěstí a jak mu jít naproti?
-
Dlouhé vlasy, krátký rozum? O úpravách účesů i drbech v kadeřnictví
Bujná kštice, trvalá, číro jako pankáč, nebo raději pleška? Vlasy a vousy nás při setkání s jiným člověk zaujmou hned po jeho očích. V holičství se odehrávají i drby.
-
Čichám, čichám člověčinu. Proč se o nos zajímají výtvarníci, spisovatelé i malíři?
Co nám voní a nevoní? Dá se čich trénovat? Proč se stal nos předmětem zájmu nejen výtvarníků, spisovatelů, ale třeba i filmařů? Co jsou pachové obrazy?
-
Jediné děti vědí, co hledají. Jak prožívají dětství na různých kontinentech?
Dětství je období, ze kterého člověk čerpá celý život. Jak ho prožívají děti na různých kontinentech? Hostem je Pavla Gomba, ředitelka Českého výboru pro UNICEF.
-
Zvířata ve službách člověka. Domácími mazlíčky mohou být selátka i hadi
Většina z nás žije společně v nějakém vztahu se zvířaty. Někde jsou výhradně mazlíčci psi a kočky, jinde třeba selátky či hadi.
-
Jmenuji se, tedy jsem! Když máme jméno, stáváme se zkrátka někým
Od Kopčema přes Jakuba po Elišku. Jména si dávali lidé už v pravěku. Potřeba nějak si mezi sebou říkat, je vlastní lidem všech dob a všech kontinentů.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- následující ›
- poslední »