Láska a pomsta v Ležákách. Stanislav Motl odhaluje příběh osudové a tragické lásky
Miloval dívku z Ležáků. Když ji popravili, přísahal, že se pomstí. Svůj slib dodržel... Předem připravená, dokonale promyšlená, krvavá pomsta se u osady Ležáky odehrála na samotném sklonku války, v květnových dnech roku 1945. V roli mstitelů se tehdy ocitlo několik set odvážných lidí. Mnozí z nich pocházeli právě z okolí Ležáků. Jedním z velitelů celé této akce byl tehdy 31letý muž, pro něhož se Ležáky staly i symbolem velké, nenaplněné a tragické lásky.
Související
-
Ležáky ve stínu Lidic. Smrti unikly jen dvě malé dívky, které byly poslány na převýchovu do Německa
Osm domů a jeden mlýn. Jen tak malá byla osada, kterou běsnění nacistů vymazalo z mapy. Ležáky zaplatily za hrdinstvích svých obyvatel cenu nejvyšší. Proč byly zničeny?
-
Poslední ze Silver A. Příběh radisty Jiřího Potůčka
Tragickou smrtí výsadkařů v kryptě heydrichiáda teprve začíná. A Jiří Potůček v dusivé atmosféře všudypřítomného strachu se vydává na 26hodinový pochod. Ujde 60 km.
-
Lidice byly zničeny vlastně omylem. „Na základě milostného dopisu,“ říká ředitelka tamního památníku
V sobotu 10. června 2017 uplyne 75 let od vyhlazení Lidic. Šlo o pomstu za atentát na Heydricha. Jak se pamětní místo v průběhu let měnilo, a jak vypadá dnes?
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.