Kostnice v Sedlci je magické místo, kam se lidé stále chodí modlit
S Václavem Žmolíkem se vydáme do kostnice v Sedlci. Místo má zvláštní, neuvěřitelnou atmosféru. Kostnice ukrývá kosti více než šedesáti tisíc lidí. Po celé léto můžete poslouchat tipy na výlety po tajemných místech v pořadu Po strašidelném Česku.
Kosterní výzdoba v Sedlci se nám může zdát bizarní. Z kostí jsou zde ozdoby, stěny, pyramida i lustr. Zajímavé je, že místní památku nevnímají jako mysterium, ale do kostela se chodí modlit.
Do podoby kostela zasáhl i barokní architekt Jan Santini Aichel, který se snažil zajistit statistiku stavby.
Právě díky tomu vzniklo cenné průčelí dvoupodlažního kostela. I teď stavba probíhá rozsáhlou rekonstrukcí.
Související
-
KVÍZ: Kostnice v Sedlci je spojena s architektem Santinim. Ano, nebo ne? Vyzkoušejte své znalosti
Hledaným místem v letní soutěži Pátračka Strašidelného léta je kostnice v Sedlci u Kutné Hory. Metr knih získává Tomáš Ráček. Další Pátračka začíná v pondělí.
-
Tereza Verecká, Richard Klíčník: Vraťte je všechny
Pověrám se můžeme smát anebo proti své vůli zjistit, že na nich něco je. Napravit škody může přijít ale nepoměrně dráž, než je způsobovat.
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.