Jitka Novotná
Moderuji Stříbrný vítr a Příběhy z kalendáře, dramaturguji Noční Mikrofórum.
Životní motto:
V každém životním období převažuje jiné. Momentálně, zejména v souvislosti s mými dětmi a jejich výchovou, mi na mysl často přichází, že jak se do lesa volá, tak se z něj i ozývá.
Co dělám v rozhlase:
Na Dvojce moderuji pořady Stříbrný vítr, Hudba, kterou mám rád, a společně s Janem Čenským také Příběhy z kalendáře. Dramaturgicky se starám o Noční Mikrofórum a Nedělní Dobré ráno. Na Vltavě provázím posluchače přímými přenosy i záznamy koncertů, nejčastěji v interpretaci Symfonického orchestru Českého rozhlasu, se kterým spolupracuji od roku 2000. Čas od času mě rozhlas vyšle i na pódium – třeba při festivalu Prix Bohemia Radio nebo při předvánočních koncertech s našimi slovenskými kolegy z RTVS.
Před rozhlasem:
…jsem v rodném Uherském Brodě zpívala a tancovala v souboru Olšava, který vedl můj otec, zpěvák a primáš. (Ozvěnou těch dní je kapela ČaroTaJ. Zpíváme v ní společně se sestrou Taťánou.) Také jsem musela docházet do hodin houslí, němčiny a angličtiny (jejichž význam jsem docenila mnohem později). V Brně jsem studovala muzikologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a obor hudební výchova – němčina na Pedagogické fakultě téhož ústavu. Po krátkém období profesního tápání (Ministerstvo zahraničních věcí, časopis Týden, ekonomický týdeník Euro) jsem šťastně zakotvila v médiích. Kmenově v Českém rozhlase, formou externí spolupráce i v České televizi.
Co mě baví:
V práci nikdy nekončící poznávání a jedinečná setkání. Okamžiky, kdy si povídáte s Liborem Peškem, Martinem Hilským, prof. Josefem Kouteckým, Eliškou Balzerovou, Jiřím Kyliánem, Radkinem Honzákem, Jiřím Dědečkem, Elínou Garančou, José Curou, Editou Gruberovou, Mischou Maiskym nebo třeba Juanem Diegem Flórezem, jsou přece samy o sobě úžasným honorářem. A v mnohém i inspirací.
Jinak mě baví leccos, knihy, filmy, voda, kolo, cestování a dobré jídlo. Nejkrásnější na tom je, že všechny tyto záliby sdílím se svými dětmi.
Co mě nejvíc dostane:
Když jsou si lidé lidmi – navzdory funkcím a slávě.
Všechny články
-
Edgar Wallace. “Černý” král britské detektivky
Wallace vyrůstal jako odložené dítě v rybárně. Narodil se 1. dubna 1875. Nedokončil školu a začínal jako bulvární novinář. Za svůj život vydal téměř 180 románů.
-
Ota Pavel. Idylické dětství u Berounky. Jeho duševní zdraví poznamenala válka
Spisovatel Ota Pavel (rodným jménem Otto Popper) se narodil v roce 1930. Později byl hospitalizovaný na psychiatrii. Zemřel na selhání srdce 31. března 1973.
-
Herečka a zpěvačka Monika Načeva. Proč nemá ráda v umění řád?
Má čich na dobré muzikanty. Sama do písniček vnáší cit, zpěv, slova. Věčná hledačka a experimentátorka Monika Načeva. Proč nemá ráda v umění řád?
-
František Ringhoffer. Otec zakladatel podnikatelského impéria
Jeho děda založil kotlářskou dílnu, on z ní vybudoval největší vagonku v monarchii a stal se baronem. František Ringhoffer II., otec zakladatel podnikatelského impéria.
-
Jan Pirk: Lékař, sportovec a inspirace pro budoucí generace
Srdcem sportovec, profesí lékař, který zachraňuje srdce, to je prof. Jan Pirk. Co vzkazuje mladým lidem, kteří vážně přemýšlejí o tom, že svůj život také zasvětí medicíně?
-
Věznice Alcatraz. Popelnice plná „nejprohnilejších jablek“. Al Capone se tu naučil hrát na kytaru
Káznice na ostrově Alcatraz byla známá jako Ďáblův ostrov strýčka Sama a vězni jí přezdívali Hellcatraz. Toto peklo bylo oficiálně uzavřeno 21. března 1963.
-
David Warren a vynález černé skříňky. Většinou jako jediná vydává mrazivé svědectví
Australský vynálezce a chemik David Warren se narodil 20. března 1925. jeho černá skříňka patří mezi nejodolnější předměty. Jaká byla cesta k jejímu vynálezu?
-
Arthur C. Clarke. Spisovatel, který viděl dál než vědci
Arthur Clarke v roce 1945, o 12 let dřív, než člověk vypustil do vesmíru první satelit, navrhl geostacionární spojovací družici. Je však známý jako legenda science fiction.
-
Kardinál Miloslav Vlk. Symbol pokory a bojovník za spravedlnost
Kardinál Miloslav Vlk zemřel 18. března 2017. Lidé ho vnímali jako symbol pokory a lidskosti, ale zároveň neústupného bojovníka za pravdu a spravedlnost.
-
Dostihová trenérka Martina Růžičková. Proč dláždila chodníky v Rakousku?
Kdykoli mi řekli, že něco nedokážu, postrčili mě, vzpomíná překážková jezdkyně, dnes dostihová trenérka Martina Růžičková. Který z koní měl nejpozoruhodnější charakter?
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »