Goethe uprostřed války vládců ohně a vod. Proč se rozhodl odhalit tajemství sopky Komorní hůrka?
Básník, prozaik, dramatik. Dokonce i politik. To všechno byl Johann Wolfgang Goethe. Dodnes čteme jeho Fausta, Utrpení mladého Werthera nebo Elegie z Mariánských Lázní. Málokdo ale ví, že tento kníže básníků byl také uznávaným vědcem, který obsáhl mnohé obory lidského vědění. A že se rozhodl odhalit tajemství naší nejmladší sopky. Pátrání Stanislava Motla.
Související
-
Meteor o básníkovi v sopce, egyptských hrobkách a problémové klimatizaci
01:13 Jak Goethe zkoumal českou sopku 09:26 V přírodě bez Horské služby 18:06 Záhadná malba egyptské hrobky 22:57 Proč vadí klimatizace? Sherlock Holmes a Codex Euricianus
-
Láska v barvách Říma. Dokument o inspiraci k opomíjenému malířskému dílu J. W. Goetha
Kniha Italská cesta Johanna Wolfganga Goetha je nejznámější popularizací cesty ze severní Evropy na Italský poloostrov konce 18. století. Svého autora ovlivnila „až...
-
Jádro pudla: proč se říká a jaký má význam? Odpověď najdete ve Faustovi J. W. Goetha
Najít jádro pudla znamená pochopit podstatu, odhalit léčku nebo podvod, objevit skrytý smysl věci. Proč se ale v tomhle rčení potkávají pes a pecka?
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.