Svědek z cely smrti. Stanislav Motl odhaluje příběhy protektorátních soudů a nacistických katů

Jaké myšlenky asi provázely odsouzence na smrt během protektorátu? A co vlastně byli zač jejich kati? Kolik na popravách vydělávali a co s nimi bylo po válce?

Autor pořadu: Stanislav Motl
Účinkuje: Libor Vacek
Natočeno: v roce 2010

Na většinu z nich se už zapomnělo. Na tisíce mužů a žen, často ještě chlapců a dívek, kteří v době války bojovali a umírali v domácím odboji. Jestliže na frontě, včetně letců a parašutistů, padlo okolo 7 000 našich lidí, u nás doma to bylo na 10 000. A většina z nich zemřela pod gilotinou.

Náš příběh je příběhem Bořivoje Bartoníčka. Muže, který strávil pět měsíců, zcela izolován v cele smrti, čekáním na sekeru. Přežil jen zázrakem. Donedávna byl posledním žijícím člověkem, který mohl podat svědectví o životě v sousedství popravčí gilotiny.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.