Poutník stoletím aneb Příběh Egona Morgensterna. Před nacisty utekl, skončil v gulagu, domů se vrátil až po roce 1989

Stanislav Motl odhaluje příběh, který nelze vymyslet, ale pouze prožít. Příběh muže, kterého z vlasti vyhnala válka a on pak desítky let hledal možnost, jak se vrátit domů. Letos mu bude 101 let.

Autor pořadu: Stanislav Motl
Účinkuje: Libor Vacek
Dramaturgie: Bronislava Janečková
Zvukový mistr: Tomáš Gsöllhofer
Zvuková spolupráce: Jitka Borkovcová
Režie: Vlado Príkazský
Natočeno: v roce 2015
V dokumentu hovoří zakladatel hnutí Respekt a tolerance v Mohelnici Luděk Štipl. Čte se z  biografie Egon Morgenstern od Zdeny Míčové a Luďka Štipla. V pořadu jsou použity záběry z videonahrávky, kterou k devadesátinám Egona Morgensterna natočil Vidmas Gaiglas.

Jako bájný Job byl neustále stíhán osudem. Ze dna se několikrát dokázal znovu zvednout a jít dál. Prožil snad vše, co mohl člověk 20. století prožít. Útěk, vězení, pracovní lágry, další útěky, další vězení. Přežívání v úkrytech. Nekonečný strach z prozrazení. Tohle všechno ale trvalo roky. To trvalo celá desetiletí.

Egon Bernard Morgenstern se narodil ve Vídni v roce 1914. Vyrůstal ale v dnešní Karviné. Nedokončil ani základní školu. V roce 1939 utekl se sestrou a mladším bratrem do Polska. Domů, do České republiky, se vrátil až po roce 1989.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.